воскресенье, 19 апреля 2015 г.

Цікаве про спорт у Польщі.

За популярністю футбол займає перше місце в країні. Останнім часом збірна Польщі не радує своїх уболівальників, рівень внутрішнього чемпіонату теж невисокий. Незважаючи на це, поляки – палкі футбольні вболівальники, а бійки між фанатами місцевих клубів досить часте явище.
Polacy, nic się nie stało – це популярна фраза, яка в перекладі означає: поляки, нічого не сталося. Це трохи заспокоює вболівальників після футбольних невдач.

Ранкову програму “Poranny WF”, що виходила на радіо «Eska Rock», закрили після трансляції матчу футбольного чемпіонату Європи між збірними України та Швеції. Приводом для її закриття прозвучали цинічні та образливі жарти на адресу українських жінок. Вибачення на радіостанції прозвучали під український національний гімн на французькій, російській, польській та англійській мовах.
На відкритті турніру з настільного тенісу в 1936 році поляк Алекс Енрліх і його суперник примудрилися розігрувати перший м’яч протягом 2 годин і 12 хвилин. Цей «рекорд» чемпіонатів не побитий дотепер.
У 1932 році польська легкоатлетка Валасевіч Станіслава показала перший результат у світі в бігу на короткі дистанції, а після її смерті виявилося, що вона була чоловіком.

Про освіту і науку Польщі.

У Польській республіці налічується більше 100 університетів. Близько 90% поляків мають вищу і середню освіту. Поряд з Чехією, Словенією та Словаччиною Польща займає за цим показником почесне провідне місце серед країн Європейської Співдружності.
Польським громадянам були присуджені 17 Нобелівських премій, в їх числі чотири премії миру і п’ять Нобелівських премій в галузі літератури.
За результатами дослідження фонду ООН в 2007 році, Республіка Польща посіла престижне друге місце в категорії, яка відповідає за здоровий спосіб життя і відсутність жорстокості і насильства, і третє місце за якістю освітнього процесу.
Наукові відкриття польських вчених іноді на десятиріччя випереджають свій час. Так, наприклад, Ян Чохральський ще в 1916 році відкрив спосіб вирощування великих кристалів металів і напівпровідників, проте ця методика знайшла застосування тільки в середині XX століття. Без цього геніального відкриття неможливо уявити розвиток електроніки та виробництво сучасної побутової техніки.
У 2002 році премія японського Фонду науки і культури, яку вважають аналогом Нобелівської премії, була присуджена професору Анджею К. Тарковському. Саме завдяки розробкам А. Тарковського і доктора наук з Великобританії Ганни Макларен, що проводилися в 60- ті роки минулого століття, сьогодні існує предімплантна і пренатальна діагностика.


Польське Різдво.




Різдво у Польщі (пол. Boże Narodzenieсвяткують 25 грудня. Перед Різдвом – піст, який називається адвент і триває до святої вечері. У Польщі святу вечерю називають ВІГІЛІЯ.
У костелі ставлять шопку (дерев’яний будиночок з дахом із соломи). У ній роблять яселка, в яких буде лежати новонароджений Ісус. Біля шопки – драбинка, по якій день за днем опускають статуетки маленького Ісуса. 24 грудня статуетки ложать в яселка.
У дні посту в костелі проходять служби, так звані рорати. Дуже цікаво дивитися, як двома рядами стоять хлопчики з ліхтариками, які світяться. Після служби діти підходять до ксьондза (священика). На столі лежить піднос, на якому – папірці, а на них написані прізвища хлопчиків, які брали участь у службі.
Проходить, наче розіграш: два хлопчики, які дістануть папірці зі своїми іменами, отримають статуетки Марії та Йосифа. Вдома вони будуть молитися цим статуеткам, а на наступний день принесуть в костел, щоб після служби двоє наступних хлопчика теж отримали статуетки для молитви.
У костелі, як і в наших церквах ставлять ялинки, їх прикрашають ялинковими іграшками і гірляндами. Дуже красиво прибраний сам костел, під час служби звучить орган.
Різдво у Польщі, як і у всіх країнах, святкують дуже урочисто. Як і в кожного народу, тут є свої традиції. Перед Різдвом, 24 грудня, зранку поляки готуються до святої вечері – Вігілії.
На святковому столі, повинно стояти 12 пісних страв, серед яких обов’язково повинна бути кутя, яку готують з товченої пшениці (зараз готову пшеницю можна купити в магазинах). Її заправляють медом, горіхами, родзинками.
Готують також борщ з вушками (маленькі варенички з сушених варених грибів). На різдвяному столі має бути і риба, обов’язково короп (смажений, холодець з коропа, фарширований). Також на стіл ставлять і оселедець, прикрашений кільцями цибулі і зелені.
Вареники роблять з картоплі, капусти. Подають і капусту, і квасолю, словом стараються, щоб на різдвяному столі, як вже говорилося вище, було 12 страв. На десерт подають компот із сухофруктів, пампушки (пончики).
Це, так звані вігілійні, пісні страви. Разом з тим готуються страви на Різдво. Це і холодець, і всілякі салати, традиційні флячки (страва з коров’ячих шлунків), голубці. Ці страви можна вживати тільки після 24 години, тобто коли настане Різдво.
Ось і вечір перед Різдвом. На стіл кладуть трішки сіна, це як частинка ясел, в яких народився Христос. Своїм народженням щороку, Бог нагадує нам, що він про нас не забув.
Стіл застеляють обов’язково білою скатертиною, щоб показати, що у сидячих за столом, тільки чисті помисли. На столі запалюють свічку, ставлять для кожного прилад, і ще окремий прилад для гостя, якщо хтось завітає до хати. Під ялинку ставлять подарунки для членів сім’ї (у поляків є традиція обмінюватися подарунками на Різдво).
Коли на небі з’явиться перша зірочка, всі збираються за святковим столом. У тиші звучить молитва, після якої старший в сім’ї розламує оплатек (це тоненька пластиночка випеченого тіста, яку купують в костелах). На ньому зображено Різдво.
Члени сім’ї обмінюються шматочками оплатки, бажають один одному здоров’я і щастя, просять вибачення за завдані образи. Це найважливіший момент під час святої вечері. Після обміну побажаннями всі сідають за стіл, вечеряють, співають колядки (різдвяні пісні).
Після святкової вечері сім’я обмінюється подарунками, приходять гості, що найцікавіше зі своїми оплатки. Гості та господарі обмінюються оплатки та побажаннями.
Ще однією традицією на Різдво в Польщі є служба (пастерка), яка проводиться в ніч перед Різдвом, тобто після 24 години. Всі збираються в костелі, щоб у цю святу ніч, коли народився Бог, бути разом і відчути його присутність. Після служби звучать колядки, а потім всі розходяться по домівках, щоб вранці знову зібратися на службу, почути знову колядки, орган, і привітання з Різдвом Христовим від свого священика.
Після служби родина збирається за столом на святковий сніданок, а потім, протягом дня, родичі та знайомі ходять один до одного в гості. Також можна побачити, як по вулицях йдуть вертепи (це діти, які показують театралізований виступ про Різдво). Їх запрошують в будинку, дивляться виступ, пригощають солодощами, цукерками.
Різдво у Польщі – це дуже гарне і урочисте свято. Польща береже свої традиції, а діти з малих років ходять до костелу, щоб долучатися до релігії і пам’ятати, що Бог народився, щоб усі ми були щасливі, і щоб Різдво завжди ставало в нашій душі світлим святом.

Привітання з Різдвом польською мовою

  • Wesolych Swiat Bozego Narodzenia
  • Wszystkiego najlepszego z okazii Świąt Bożego narodzenia!
  • Z dzwiękiem dzwonów melodyjnych,
    Wraz z opłatkiem wigilijnym,
    W dzień Bożego Narodzenia,
    Ślę serdeczne te życzenia
    Zdrowia, szczęścia, powodzenia
    I w Nowym Roku marzeń spełnienia.
  • W ten zaśnieżony, wigilijny dzień,
    kiedy w kościele biją dzwony,
    przyjmij życzenia pełne radości,
    a w Nowym Roku szczęścia, zdrowia i pomyślności.

Польща, Республіка Польща, Polska, Rzeczpospolita Polska.



Держава у Центральній Європі, унітарна парламентська республіка, що має в своєму складі 16 воєводств. Польща має державний кордон з сімома країнами Європи: на північному сході вона межує з Росією (Калінінградська область) та Литвою, на сході — з Білоруссю та Україною, на півдні — з Чехією та Словаччиною, на заході — з Німеччиною. На півночі Польща омивається водами Балтійського моря.





 Столицею Польщі є місто Варшава.



Площа Польщі становить 312 679 км², населення становить близько 38 млн осіб, вона є дев'ятою державою Європи за площею та восьмою за населенням. Близько 61% населення проживає у містах, найбільшими серед яких є Варшава, Краків, Лодзь, Вроцлав та Познань. Офіційною мовою є польська.
Польща — індустріально-аграрна країна. Основою польської економіки є промисловість, а саме машинобудівна, металургійна, гірнича та хімічна промисловість. Вагому роль відіграє й сільське господарство: країна є великим виробником картоплі та пшениці, розвинене свинарство, птахівництво та скотарство.

Грошовою одиницею є злотий.



Польська держава виникла наприкінці І тисячоліття нашої ери. В 1569 році в місті Любліні укладається угода, результатом якої є об'єднання Польського королівства та Великого Князівства Литовського в єдину державу — Річ Посполиту. Об'єднана держава проіснувала до кінця XVIII століття, коли землі Речі Посполитої були розділені між Росією, Австрією та Пруссією. До 1918 року польські землі входили до складу Росії, Австро-Угорщини та Німеччини. Після закінчення Першої світової війни Польщу проголошено незалежною державою. Офіційною датою проголошення незалежності вважається 11 листопада1918 року.
Польща є членом багатьох міжнародних організацій, зокрема ООН, МВФ, Європейського союзу, НАТО, ОБСЄ, Ради Європи тощо.